• м. Київ, вул.Золотоворітська, 6-Б
  • +38 (044) 239-93-74
Обліковий запис
Зачекайте, авторизація...
×

Звернення ГС«Борошномели України» до Міністра фінансів України щодо скасування спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства

Міністру фінансів України

Наталії Яресько

Шановна пані Наталіє!

Звертаємося до Вас від імені Громадської Спілки «Борошномели України». На сьогоднішній день організація об’єднує 28 борошномельних підприємств, які займають 55% ринку борошномельної продукції України та формують 60% експорту.

Експерти ГС «Борошномели України», проаналізувавши можливі наслідки від ухвалення проекту закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України», яким, зокрема, передбачається скасування із 1 січня 2016 року спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства з урахуванням зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом, дійшли висновку, що ухвалення даного законопроекту значно погіршує умови ведення господарської діяльності для борошномельного та пекарського бізнесу. Оскільки, за приблизними розрахунками наших експертів, скасування можливості використання коштів зі спецрахунку ПДВ для агровиробників призведе до фактичного зменшення обігових коштів таких підприємств на 20%, що, в свою чергу, напряму вплине на вартість зерна як єдиної можливості компенсувати ці втрати. Відтак, вартість зерна зросте на 20%, що призведе до зростання ціни на борошно на 18% (в складі собівартості борошна вартість зерна складає 90%), що разом зі збільшенням бази оподаткування ПДВ борошна спричинить його подорожчання для кінцевого споживача (населення та пекарської галузі) на 22%. Відповідно, зростає вартість продукції та база оподаткування ПДВ для продукції пекарської галузі. Прямими результатами цього закону стануть:

1. Подорожчання соціальних сортів хліба від 22% (через мультиплікативний ефект подорожчання баз оподаткування на різних етапах виробничого ланцюжка).

2. Зменшення обігових коштів борошномельних, пекарських та інших підприємств переробки зерна де-факто на розмір зростання закупівельної вартості зерна.

3. Зменшення конкурентоздатності українських експортерів борошна на міжнародних ринках через нівелювання різниці в ціні борошна українського виробництва та європейського (вищезгадана різниця  на даний момент складає 20%).

4. Падіння експорту, за оцінками експертів громадської спілки «Борошномели України», складе від 35% (546 млн. грн. з 1,56 млрд. грн. за результатами експорту минулого року).

5. Загальне скорочення попиту на борошно, хліб та інші продукти переробки зерна на внутрішньому та зовнішньому ринках, пов’язане зі зростанням цін на зазначені продукти призведе не тільки до падіння обсягів виробництв, а й до зменшення заробітних плат і скорочення робочих місць, крім цього, спричинить можливість закриття борошномельних і пекарських підприємств.

Відповідно до вищенаведеного громадська спілка «Борошномели України» вимагає відкликати даний законопроект як такий, що за нинішніх умов призведе до істотних втрат усіх галузей переробки зерна, вихід із найбільш перспективних міжнародних ринків через не конкурентоздатність, зменшення купівельної спроможності громадян України та зростання соціальної напруженості через подорожчання соціальних сортів хліба та борошна.

З повагою,

Директор ГС «Борошномели України»

Рибчинський Р.С.

 

Розробка сайту - Attico