• м. Київ, вул.Золотоворітська, 6-Б
  • +38 (044) 239-93-74
Обліковий запис
Зачекайте, авторизація...
×
Український ринок продовольчого жита та житнього борошна

Український ринок продовольчого жита та житнього борошна: чи варто очікувати на зміни в 2015/16 МР?

Із сезону в сезон для сектору жита та житнього борошна в Україні характерною є волатильність. Кон'юнктура ринку готової продукції традиційно перебуває в прямій залежності від цін на сировину. При цьому ціноутворення в сегменті зернової зазнає впливу як співвідношення попиту/пропозиції, так і економічної ситуації в країні. Так, протягом останніх 5 років посівні площі під житом значно скоротилися через переорієнтацію аграріїв на більш рентабельні культури. Детально про роботу зазначених ринків на старті 2015/16 МР у нашому матеріалі.

 

Проміжні підсумки першої половини 2015/16 МР на ринку жита: ціни, тенденції, прогнози

У ціновому відношенні така культура, як жито, завжди поступалася пшениці, кукурудзі та навіть більшості нішевих культур. У складних економічних умовах українські аграрії почали переглядати стратегію виробництва та надавати перевагу більш затребуваним покупцями зерновим. У результаті вже в 2014 р. посівні площі під озимим житом скоротилися відносно 2011 р. на 159 тис. га (49%) і не перевищили 165 тис. га. Внаслідок цього в 2015 р. аграріям удалося зібрати лише 356 тис. тонн (в 2014 р. – 455 тис. тонн), що є рекордно низьким показником за останні роки.

«Рентабельність виробництва жита досить висока, а от попит на нього найчастіше залишає бажати кращого. У зв'язку із цим ми вирішили скоротити посівну площу під даною культурою на користь пшениці. Припускаємо, що ми обрали правильний шлях, і цінові тенденції перших 4 місяців поточного сезону лише підтверджують це», - прокоментував оператор ринку Житомирської області.

На старті 2015/16 МР цінова ситуація на ринку продовольчого жита була відносно стабільною. Очікуваного зниження цін не фіксувалося до серпня ц.р. через недостатню кількість пропозицій внаслідок несприятливих погодних умов, які сповільнили хід польових робіт. Так, ціни попиту/пропозиції в липні ц.р. варіювалися у межах 2600-3100 грн/т СРТ і 2700-3200 грн/т EXW відповідно і дещо знизилися (на 100 грн/т) наприкінці літа. Якісні показники сировини, яка надходила в зазначений період на ринок, найчастіше оцінювалися як невисокі. Аграрій Сумської області відзначав:

«Темпи проведення збирання жита поточного сезону були нестабільними і значно ускладнювалися дощовою погодою. У підсумку якість зерна суттєво постраждала, показники засміченості та вологості були завищеними, і саме сировину такої якості в першу чергу намагалися реалізувати не лише ми, але й інші агропідприємства. Реалізувати зерно з відповідними до вимог ГОСТу якісними показниками ми плануємо не раніше кінця листопада, розраховуючи, що в даний період ціни попиту істотно підвищаться».

Однак уже у вересні ц.р. ціни на зерно внаслідок зниження курсу гривні відносно долара CША та збільшення попиту почали підвищуватися. Відзначимо, що ціни пропозиції на високоякісне зерно зросли в середньому на 200 грн/т – до 2900-3300 грн/т EXW. У свою чергу, переробні компанії були змушені фіксувати ціни попиту в межах 2600-3050 грн/т СРТ, що в середньому на 200 грн/т вище за показник серпня. При цьому актуальними наведені вище ціни залишалися і на початку листопада ц.р. Таким чином, сформувавши запаси сировини та відзначаючи низькі темпи збуту готової продукції, переробники призупинили закупівлі, лише в ряді випадків інформуючи про придбання невеликих обсягів для роботи.

Також читайте: Старт 2015/16 МР на українському ринку пшеничного борошна та висівок

Слід зазначити, що в найближчій перспективі, на думку операторів ринку, ціни на продовольче жито почнуть поступово підвищуватися. Незважаючи на помірні темпи збуту готової продукції, борошномели матимуть потребу у формуванні обсягів зерна для роботи в період новорічних свят, а через неактивне надходження на ринок сировини уникнути зростання цін у листопаді-грудні ц.р. не вдасться.

Проміжні підсумки першої половини 2015/16 МР на ринку житнього борошна: ціни, тенденції, прогнози

Для сектору житнього борошна на початку поточного МР (липень) була характерною тенденція зниження цін. Ключовий вплив на сформовану ситуацію мали низькі темпи збуту готової продукції. У результаті, незважаючи на кон'юнктуру ринку зерна, виробники були змушені надавати цінові знижки в розмірі 100 грн/т і реалізувати борошно за цінами 3300-4400 грн/т EXW залежно від регіону. Однак дане зниження цін було недовгим, і вже із початку серпня й аж до початку листопада ц.р. ціни пропозиції збільшилися до 3750-4600 грн/т EXW. При цьому реалізація борошна, як і раніше, була помірною, і зростання цін більшою мірою було обумовлено подорожчанням помольної партії.

«Наше борошномельне підприємство на початку поточного сезону зазнавало брак пропозиції великотоннажних партій жита 1-2 класу, однак підвищувати ціни попиту ми не завжди мали можливість через низькі темпи збуту готової продукції. Разом із тим, на початку жовтня ц.р. ми були змушені збільшити як ціни попиту на зерно, так і ціни пропозиції на борошно. При цьому обсяги виробництва ми все ж таки знизили, для того щоб уникнути накопичення даного виду продукції на складах. Надалі плануємо сформувати великотоннажний запас жита, який поступово поповнюватимемо невеликими партіями, однак цього сезону за якісне зерно доведеться поборотися», - прокоментував оператор ринку Рівненської області.

З огляду на те, що на ринку сировини та готової продукції наразі зберігається поступове підвищення цін, більшість операторів припускають, що до кінця календарного року ціни підвищаться не менш ніж на 500 грн/т. При цьому кількість пропозицій зерна з високими борошномельними кондиціями буде обмеженою. Істотного збільшення темпів збуту житнього борошна очікувати не варто, разом із тим, напередодні новорічних свят традиційно попит зросте.

Олександрина Овдієнко, Дмитро Пархоменко, АПК-Информ

Україна збільшила експорт виробів з зерна і борошна до ЄС – Павленко

Україна: ціни пропозиції на пшеничне борошно продовжують підвищуватися

 

 

Розробка сайту - Attico