Експорт борошна з України в грудні 2015 року та першій половині 2015/16 МР: показники рекордні

Експорт борошна з України в першій половині 2015/16 МР

За січень-листопад 2015 року в Україні вироблено близько 1,83 млн. тонн пшеничного борошна, що на 10% менше за аналогічний період минулого року. З них у листопаді – 187 тис. тонн, що практично дорівнює обсягу листопада 2014 року.

 

 

 

 

 

 

 

 Сергій Сакиркін, радник голови ПАТ «Аграрний фонд»

 

Очевидно, річне виробництво буде меншим за торішнє на 7-8%. При цьому експорт борошна показує дуже непогані результати. У грудні 2015 року експорт борошна з України практично не зменшився відносно листопада 2015 року, однак виявився на 9% нижчим, ніж у грудні 2014 року.

Проте, сумарно за першу половину 2015/16 МР відвантажено понад 180 тис. тонн борошна, що є рекордним показником експортних поставок продукції за половину сезону. Це рівень першої десятки світових експортерів.

У грудні тривало зростання цін на внутрішньому ринку України, обумовлене збільшенням цін на продовольчу пшеницю, особливо на зернову 2 класу. На експортному ринку також спостерігалося зростання цін. У грудні середня експортна ціна на борошно вищого сорту склала 212 USD/т на умовах FCA. У листопаді середня ціна на тих самих умовах становила 208 USD/т.

Тим часом, у січні на ринку продовольчої пшениці спостерігалася відносна цінова стабільність. У той саме час, на внутрішньому ринку борошна ціни почали знижуватися внаслідок низької торговельної активності та зростання курсу долара.

Згідно із митними даними, у грудні українську пшеницю було експортовано до 19 країн. Найбільшими імпортерами виступили Великобританія, Чехія, Молдова, Ізраїль, США, Панама й Андорра. Із зазначених країн лише Молдова є реальним імпортером борошна. Решта країн здійснювала реекспорт української продукції до третіх країн, в основному до КНДР. Також у переліку країн-імпортерів значиться Туреччина. Однак Туреччина (найбільший світовий експортер борошна) для себе продукцію не купувала, а здійснила реекспорт усього імпортованого з України обсягу до третіх країн. Через Китай до КНДР у грудні не імпортовано жодної тонни.

Дуже маленький обсяг борошна в грудні імпортувала Грузія – лише два вагони. Також серед імпортерів значаться Лівія й Ірак, які закуповували борошно для себе.

Варто відзначити, що основний обсяг борошна надходив зовсім не до тих країн-імпортерів, які зазначаються за даними.

 

Так, до Північної Кореї в грудні відвантажено близько 8,5 тис. тонн. Цілком імовірно, що реально відвантажені обсяги більші, але було дуже важко простежити кінцевих одержувачів деяких контрактів.

Загалом за перше півріччя 2015/16 МР українське борошно імпортували 43 країни. Серед них багато європейських країн: Іспанія, Польща, Естонія, Голландія, Латвія, Швейцарія. Однак до країн ЄС реально завезли борошна менше 100 тонн. Весь основний піврічний обсяг пішов до інших країн, і насправді українське борошно отримали 30 країн, а не 43 країни-імпортера

Найбільший попит українське борошно має в Північній Кореї. За 6 місяців нинішнього МР до КНДР відвантажено понад 94 тис. тонн, або більше 50% загального українського експорту борошна.

До Ізраїлю та Палестини відправлено майже 29 тис. тонн, до Молдови – близько 20 тис. тонн, Індонезії – майже 13 тис. тонн. Також постійними покупцями української продукції є Грузія, Азербайджан, Сьєрра-Леоне, Туркменія та ін.  
Новими напрямками експорту в першій половині 2015/16 МР стали Ангола, Бенін, В'єтнам, Камбоджа, Ємен, Єгипет, Сенегал, Руанда, Нігерія, Мадагаскар, Лівія, Ірак

Причому до Анголи відправлено близько 7 тис. тонн. Щодо інших нових напрямків поки що такої динаміки немає (від 537 тонн до Іраку до 24 тонн до Чилі та Сенегалу). Але це лише початок!

Варто відзначити, що з урахуванням необхідності вирішити питання із поверненням ПДВ при експорті борошна основні експортери здійснювали торговельні операції через різні компанії. Тільки лише ТОВ «КХП «Тальне з ІІ» не вдавалося до подібних вивертів і внаслідок цього статистично знову виявилося на чолі списку експортерів борошна. Реальна ж картина має дещо інший вигляд.

24,8 тис. тонн, або 83,5% загального місячного експорту відвантажено з 10 підприємств. Номінально лідер за статистикою КХП «Тальне з ІІ». Але! Новопокровський КХП експортував у грудні лише 4,85 тис. тонн і через інші компанії ще 2,63 тис. тонн. Додаючи до його експорту обсяги ТОВ «ТПК «Омега-Автопоставка» та ПП «Петра-Резерв», через які експортувалася продукція комбінату, одержуємо реальний обсяг експорту Новопокровського КХП і реального лідера.

Крім нього реальний експорт «Одеського короваю» включає крім своїх відвантажень обсяги Торгового дому «Булкін», що в сумі становить 912 тонн. А реальний експорт ДПЗКУ – 2274 тонни, що складається ще з відвантажень «Концерну Хлібпром».

Чверть загального обсягу грудневого борошна експортували підприємства Харкова та Харківської області – 7,971 тис. тонн. За 6 місяців звідти відвантажено 59,9 тис. тонн. Це третина загального експортного обсягу. Дещо більше – 8,15 тис. тонн (27,5%) – експортували підприємства, розташовані на Київщині або зареєстровані в цьому регіоні.

17,3% експортних обсягів припадає на Черкаську область в особі одного Тальнівського млина. Три області експортували 21,3 тис. тонн, або майже 71,8% місячного обсягу.

У першому півріччі МР харківські підприємства експортували 58,5 тис. тонн, або 33%. 29,2 тис. тонн, або 16% відвантажено із Черкащини. 20,7 тис. тонн, або 11,5% експортували підприємства, зареєстровані в Києві й області. Разом три області – 60% загального обсягу експорту.

Загалом же за 2015 календарний рік Україна експортувала 308 тис. тонн пшеничного борошна. Це абсолютний рекорд! І якщо темпи відвантажень залишаться на нинішньому рівні, то за 2015/16 МР буде експортовано не менше 350 тис. тонн борошна.

Що насправді буде в році, що розпочався, важко припустити. Сподіваємося, що зміни податкового законодавства, а саме – питання відшкодування ПДВ при експорті зерна, не дуже сильно вплинуть на обсяги експорту борошна. Принаймні, дуже хочеться сподіватися, що українські борошномели не здадуть завойованих позицій.

Про асоціацію

Cпілка «Борошномели України» створена для підтримки українських виробників борошна, круп, та інших продуктів переробки зернових.

Ми у соціальних мережах

  

Останні новини

«
»

Контакти

  01030 м. Київ
  вул. Золотоворітська, 6-Б
  +38 (044) 239-93-74
  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.