• м. Київ, вул.Золотоворітська, 6-Б
  • +38 (044) 239-93-74
Обліковий запис
Зачекайте, авторизація...
×

Сквирський КХП: курсом повної модернізації

Наприкінці лютого редакції нашого журналу стало відомо про встановлення нової лінії з виробництва кукурудзяної крупи та модернізацію старої із переробки вівса на Сквирському комбінаті хлібопродуктів.

І вже за тиждень, озброївшись диктофоном, фотоапаратом і гарним настроєм, ми поїхали до Сквирянки у гості дивитися її обновки. Поїздка завдяки щасливому випадку збіглася зі святкуванням на підприємстві Міжнародного жіночого дня. Сонячна погода та відчуття свята надали нашому візиту особливого настрою. Екскурсія пройшла на одному подиху: директор із гордістю знайомив нас із підприємством, його історією, показував технологічні новинки, представив дружному колективу співробітників. Пропонуємо і вам разом із нами зануритися в минуле, сьогодення та майбутнє Сквирського КХП.

Комбінат розташовано у м. Сквира Київської області. Ще в 1931 р. тут почав роботу хлібоприймальний пункт за назвою «Сквира» із двома кам'яними складами, де заготовлювалися пшениця і ячмінь. Наприкінці 80-х уряд вирішив створити на базі хлібоприймального пункту комбінат із переробки зерна гречки. Для цього на підприємстві було побудовано заготівельний елеватор потужністю 16 тис. тонн, а потім елеватор на 36 тис. тонн одноразового зберігання зерна гречки, крупозавод для виробництва гречаної крупи продуктивністю 150 т/добу і цехи гречаного борошна для дитячого харчування продуктивністю 34 т/добу. В 1992 р. із завданням забезпечити гречаним борошном виробників дитячого харчування всього СРСР завод вийшов на планову потужність, а весь технологічний процес здійснювався на оригінальному комплектному обладнанні компанії Buhler.

 «У Союзі таких млинів було лише три. Наш профілювався на зерні гречки, ще один в Латвії – на переробці вівса, і третій у Краснодарському краї – на помелі рису в рисове борошно для дитячого харчування. До нашого часу дожив лише сквирський млин, який не стояв без роботи жодного дня. Він успішно функціонує з 1992 р., і за цей час змінмли тільки два підшипники», - розповідає директор заводу Віктор Дорошенко.

Через 8 років у зв'язку зі зростанням споживання круп'яної продукції на підприємстві було переустатковано цех із переробки гречки в крупу зі збільшенням його потужності до 200 т/добу. Разом із тим, з метою розширення асортименту продукції встановлено лінію українського виробництва з переробки зерна вівса у вівсяну крупу. Потім було запущено виробництво вівсяних пластівців.

З 2010 р. керівництвом підприємства взято курс на оптимізацію виробництва, розширення асортименту і підвищення якості виробленої продукції. Першою ластівкою стала закупівля й установка на лінію підготовки гречки оптичного фотосепаратора Sortex Z+ компанії Buhler, який дозволяв відбирати зернові домішки, що містять глютен. Тоді й розпочався новий етап співробітництва Сквирського КХП із компанією Buhler, згадує В.Дорошенко.

Після установки фотосепаратора, його налаштування та виходу на плановий режим саме в найбільш відповідальний момент через різкий перепад напруги перегоріла лампа. Під загрозою було постачання продукції за контрактом з великою міжнародною компанією. Завдяки оперативності та високому рівню сервісу від компанії Buhler лампу замінили протягом 2 годин, і постачання було виконано вчасно, ділиться першими враженнями співробітництва зі швейцарською компанією директор Сквирянки.

Відповідно до обраного курсу модернізації виробництва в 2012 р. було реконструйовано лінію з переробки вівса, а також установлено нове обладнання вітчизняного виробництва та оптимізовано технологію. Але вже за 2 роки підприємство відчуло брак її потужності й ефективності, у зв'язку із чим було прийнято кардинальне рішення демонтувати стару лінію та встановити комплектну лінію з переробки вівса Buhler. Крім того, для інспекції якості вівсяної та гречаної крупи підприємство встановило фотосепаратор нового покоління Sortex А Multіvіsіon.

«Нову лінію з переробки вівса було запущено в експлуатацію в січні 2015 р. Обладнання повністю задовольнило всі наші очікування. Обсяг виходу вівсяної крупи на новій лінії на 15% вищий у порівнянні з попередньою, а її якість і безпека відповідають найжорсткішим міжнародним нормам. Лінія працює повністю автоматизовано, що дозволяє мінімізувати присутність людського фактора у виробництві, а нам залишається лише контролювати процес», - коментує головний технолог підприємства Микола Остапчук.

«Тепер на Сквирському КХП традиційно з'являється найновіше обладнання Buhler. Наприклад, у 2012 р. було встановлено новий фотосепаратор Sortex А Multіvіsіon. Встановлена на лінії переробки вівса падді-машина BSOA має абсолютно унікальну конструкцію приводу, запущеного у виробництво буквально напередодні постачання машини. Відзначу, що одна із перших таких машин, які були реалізовані у світі, тепер встановлена на українському підприємстві», - відзначив Андрій Шаран, керівник департаменту зернопереробки представництва Buhler в Україні.

Варто додати, що інше виконання приводу падді-машини (розголошувати та фотографувати який нам не дозволили) настільки поліпшило ходові характеристики, що в процесі її роботи практично відсутнє відчуття вібрацій, на відміну від традиційних із застосуванням моторів із дебалансом. Скажемо лише, що рішення дуже просте і полягає в переміщенні кузова за допомогою пасової передачі спеціальними напрямними у горизонтальній площині.

Слідом за модернізацією вівсяної лінії керівництво взялося за кукурудзяне виробництво. На комбінаті з наявного обладнання було змонтовано лінію з переробки зерна кукурудзи, яку запустили в 2012 р. і ще півтора роки налагоджували. Завдяки досягнутим високим показникам якості продукції в заводу з'явилася велика кількість замовлень, і вже в 2014 р. стало актуальним питання збільшення потужностей. З огляду на обмежену площу було непросто знайти технологічне рішення завдання, але компанія Buhler його надала, і влітку 2014 р. було укладено контракт на постачання лінії з переробки кукурудзи. У лютому 2015 р. лінію було благополучно запущено, і потужності підприємства з переробки кукурудзи зросли вдвічі. Це принципово нова технологія з переробки зерна кукурудзи – такої лінії сьогодні не існує в країнах пострадянського простору. Процес передбачає вологу м'яку дежермінацію зерна. За словами директора підприємства, запуск лінії було здійснено за один день, що підтверджує якість обладнання і те, як компанія Buhler підходить до реалізації проекту.

«Приїхали фахівці, перевірили правильність монтажу та підключення, натиснули кнопку – і лінія почала працювати», - ділиться враженнями М.Остапчук.

Серцем цеху переробки кукурудзи стала лінія дежермінації Buhler з використанням як  ключової машини дежермінатора марки MHXM. Особливістю технологічного процесу є те, що він здійснюється з використанням етапу зволоження зерна кукурудзи, але, на відміну від класичного «мокрого» способу дежермінації, отриманий зародковий продукт не вимагає додаткового підсушування, втім, так само як і кінцеві продукти переробки. Також машина-дежермінатор дуже проста та гнучка в налаштуванні, і потрібно відзначити, що досягнення показника вмісту жиру в готовій крупі набагато нижче за 1%, чого вимагає основний ринок, не є проблемою.

«Особливо приємно відзначити також те, що аналогів подібної лінії немає на всьому пострадянському просторі, і це ще одна із причин нашої гордості від ділового співробітництва і просто дружби зі Сквирським комбінатом хлібопродуктів. Ми сподіваємося на подальше співробітництво та спільну реалізацію ще більш амбіційних проектів», - додав А.Шаран.

«Ми вклали в модернізацію понад 1 млн. євро й очікуємо, що наші інвестиції окупляться менш ніж за 3 роки. Завдяки модернізації підприємство гарантовано забезпечене роботою, а вироблена продукція має попит у всьому світі», - ділиться подробицями В.Дорошенко.

На сьогоднішній день на Сквирському комбінаті хлібопродуктів виробляються вівсяні пластівці, гречана та кукурудзяна крупи, борошно для дитячого харчування. Підприємство постачає гречане борошно для дитячого харчування компаніям Nestle, Heіnz, Nutrіcіa (Danone), «Нутрітек», а також невеликі обсяги (70-80 тонн на місяць) закуповують виробники кондитерських виробів. Кукурудзяна крупа в основному виробляється для подальшої переробки та виготовлення продуктів швидкого харчування. Варто відзначити, що вміст жирів у кукурудзяній крупі не перевищує 0,8%, тим самим роблячи її придатною сировиною для наступного екструдування та зберігання готової продукції (строк зберігання 12 місяців).

Понад 30% всієї продукції комбінат постачає на зовнішні ринки. Зокрема, до США, Канади, Австралії, Ізраїлю, майже всіх країн Європи, а також до країн пострадянського простору. З 2014 р. компанія припинила постачання до Росії.

На внутрішньому ринку в Сквирського КХП добре розвинена мережна дистрибуція в усіх областях України, а також регіональна мережа в радіусі 400 км від виробництва. Також продукція представлена в найбільших торговельних мережах країни, як під ТМ «Сквирянка», так і Prіvate Label.

Завдяки технологіям Buhler і дисципліні виробництва продукція під ТМ «Сквирянка» неодноразово одержувала нагороди на конкурсах із якості та перебуває в ТОП-100 кращих товарів України.

У цей час підприємство активно веде консультації та роботи з модернізації виробництва. Вже влітку 2015 р. заплановано масштабну програму з модернізації підготовчого відділення з метою забезпечення незалежної паралельної роботи всіх трьох ліній з переробки гречки, кукурудзи та вівса, а також збільшення виробничих потужностей. На наступний рік заплановане нове розширення асортименту продукції, що виробляється. Якої саме, директор залишив у секреті, але з огляду на його погляди на розвиток ринку снеків ми дозволили собі припустити, що розширення асортименту стосуватиметься продуктів екструзії.

«На мій погляд, за продуктами екструзії майбутнє. Після екструзії білок змінює свою структуру і стає більш засвоюваним для організму людини. Напевно, завдяки цьому так активно розвивається ринок виробництва та переробки кукурудзи», - вважає В.Дорошенко.

Тому із нетерпінням чекатимемо нової екскурсії на підприємство. А Сквирському КХП побажаємо виконання всіх поставлених планів і не відступати від наміченого курсу та своїх принципів ведення бізнесу – націленості на розвиток у будь-який час і вміння планувати на майбутнє. Дякуємо за гостинність!

Майя Щербина, Святослав Ткаченко

Журнал “Хранение и переработка зерна”

 

Розробка сайту - Attico