Низька якість пшениці врожаю-2014 не стане перешкодою для успішної роботи

Щорічно виробники пшеничного борошна зіштовхуються з багатьма проблемами, яких, на жаль, менше не стає. Незважаючи на достатньо непрості умови роботи в поточному сезоні, до них додалися ще й бойові дії в східному регіоні України. Однак борошномелам вдається відносно стабільно працювати, а також налагоджувати нові ринки збуту.

Про те, як на даний час доводиться працювати борошномельним підприємствам на сході країни, розповів керівник борошномельного напрямку групи "Лауффер" у східному регіоні України  Ігор Налбантов.

Довідка

Lauffer – велика, група торговельних і виробничих підприємств, які завоювали лідируючі позиції на ринках України, СНД і Європи та динамічно розвиваються. Компанія об’єднує підприємства олійно-жирового, бакалійного, зернового і елеваторно-технічного напрямку.

Група займає лідируючі позиції з виробництва хлібобулочних виробів в Україні, поєднуючи ряд хлібозаводів у Донецькій, Луганській, Харківських, Дніпропетровській, Одеській областях і Криму, а також ряд торговельних компаній, які здійснюють оптові й роздрібні продажі хлібобулочної та кондитерської продукції.


 

 - Сезон-2014/15 у самому розпалі. Україна завершила збирання зернових і зернобобових, у т.ч. пшениці, у зв'язку із чим уже можна говорити і про перспективи розвитку борошномельного сектора країни в поточному сезоні. На Ваш погляд, як буде розвиватися ринок пшеничного борошна та інших продуктів переробки зернової в 2013/14 МГ? Які фактори визначатимуть розвиток ринку?

- Україна активно розвиває власну борошномельну промисловість, постійно скорочуючи залежність від імпорту. Разом з тим, ситуація на внутрішньому ринку залишається досить складною і кардинальних змін на краще ми не очікуємо.

Можна з упевненістю сказати, що ціни на борошно в новому МР будуть вище, ніж у попередньому. Це буде обумовлено низькою якістю зерна врожаю 2014 р. Також не варто забувати про те, що переробникам досить складно конкурувати із трейдерами, які найчастіше готові запропонувати аграріям більш високі ціни.

А ціни на хліб регулюються державою, що часто заважає борошномелам підлаштовуватися під кон'юнктуру ринку.

Також у зв'язку з бойовими діями в Донецькій і Луганській областях зібрано тільки 50-60% урожаю зернових, що вплине  як на ринок сировини, так і готової продукції.

Прогноз щодо вартості можна скласти, тільки спираючись на курс долара. Якщо він буде зростати, то відповідно подорожчають і зерно, і борошно.

Приміром, якщо на старті минулого МР хлібозаводи купували борошно вищого сорту в середньому по 2600 грн/т  EXW, те в на старті поточного ціни варіювалися в діапазоні 3300-3400 грн/т EXW.

На сьогоднішній день відпускні ціни Аграрного фонду на борошно вищого сорту зафіксувалися на рівні 3760 грн/т, першого сорту – 3519 грн/т, на борошно другого сорту – 3090 грн/т, на житнє борошно – 2443 грн/т на умовах EWX. Комерційна ж ціна борошна в цей час неоднорідна і відрізняється за регіонами.

 

- Через усе перераховане вище поточний сезон, найімовірніше, буде непростим. Особливо  якщо говорити про економічну кризу, яка впливає не тільки на виробників, але й на споживачів продукції. Як Ви оцінюєте попит покупців на внутрішньому ринку країни на старті поточного сезону?

- У цілому по Україні ринок не перетерпів змін, крім східних регіонів. Проведення АТО в Донецькій і Луганській областях обумовило падіння обсягів виробництва хліба і збільшення попиту на борошно. Жителі покидають регіон, а ті, що залишилися, намагаються зробити довгострокові запаси  пшеничного борошна, при цьому печуть хліб нерідко самостійно.

 - Пшеничне борошно в упаковці якої ваги сьогодні має найбільший попит на споживчому ринку? Які матеріали для розфасовки використовуєте?

- На сьогодні найпопулярніша роздрібна вага – 2 кг. У нас це паперовий пакет під брендом "Урожай". Також ми маємо можливість фасувати продукцію по 10 кг, але таке впакування уступає за популярністю. Для середнього опту ми фасуємо борошно в мішки з поліпропілену по 50 кг.

 

 - Борошномели відзначають, що в Україні на цей час сформувався дефіцит пшениці хлібопекарських кондицій. Могли б Ви прокоментувати, наскільки гострим є дефіцит, із чим це пов'язано і як вплине на роботу борошномельних підприємств найближчим часом?

- Україна завжди була профіцитним ринком зерна. Навіть при найгіршому врожаї ми будемо частину пшениці відвантажувати на зовнішні ринки. Співвідношення продовольчої пшениці до фуражної 30/70 не можна назвати гострим дефіцитом. На борошномельні й хлібопекарські підприємства це істотно не впливатиме.

 

 - Які фактори, на Вашу думку, також впливають на формування цін на хліб?

- Пряма залежність цін на хліб від цін на зерно наявна, але не на 100%. Адже в структурі виробництва хліба на борошно припадає близько 40-50%. Інше це енерговитрати, зарплата співробітників, додаткова сировина, логістика й т. ін., що в підсумку негативно вплине на ціноутворення.

 

 - З огляду на активні бойові дії на сході України протягом  останніх декількох місяців, у якому режимі працюють Донецький і Маріупольський КХП?  Чи можна сказати, що з підписанням протоколу про припинення вогню від 5.09.14 ситуація покращилася? З якими проблемами доводилося й доводиться зіштовхуватися даним підприємствам?

- Донецький комбінат хлібопродуктів зупинявся на плановий ремонт у другій половині серпня. А 16 вересня ми одержали першу партію борошна. Однак існують проблеми з логістичними компаніями, доставкою кінцевого продукту до споживача. Складно завезти зерно на борошномельний комбінат для подальшої переробки. Багато компаній відмовляються возити зерно у зв'язку із загрозою життю співробітників. Ті, хто працює, підняли ціни через збільшення логістичного плеча, тобто  логістичної складової через об'їзд проблемних територій. Так, ціна доставки піднялася з 100-150 грн/т до 250 грн/т і вище. Це, у свою чергу, сприяє подорожчанню борошна. У цей час зерно надходить на підприємства, але з невеликими перебоями.

Після підписання мирного протоколу в Мінську особливих змін не відбулося. Принаймні, ми не відчули. Можливо, повинен минути якийсь час.

Що стосується Маріупольського КХП, то він працює в штатному режимі.

 

 - Як, на Ваш погляд, ситуація, яка зложилася в країні, може вплинути на експорт пшеничного борошна з України й, зокрема, на плани вашої компанії з експорту в поточному сезоні?

- Україні необхідно експортувати більше борошна та продуктів переробки, ніж зернових культур. У такий спосіб будуть залучатися засоби за рахунок додаткової вартості на продукти переробки. Всі країни, які пішли цим шляхом, давно увійшли до числа світових лідерів.

В Україні ж політична ситуація могла кардинально вплинути на ситуацію з експортом борошна, але, на щастя, цього не трапилося. Адже за підсумками минулого року понад 50% експортного борошна було відвантажено через Маріупольський порт. Це коридор, через який постачають борошно в країни далекого зарубіжжя, у першу чергу до Південно-Східної Азії. На сьогоднішній день продукти переробки через даний порт експортуються у звичайному режимі.

Що стосується Групи Lauffer, то ми в основному експортуємо продукцію в Індонезію, Таїланд, Грузію, країни ЄС і Китай. Невелика частка відвантажується в країни Африки.

Партнери з експорту нам довіряють. Всі поставки здійснюються відповідно до контрактів, зривів не було. Постачаємо борошно вищого і 1 сорту на наступних умовах:

FCA (ст. Маріуполь- Порт), FOB (Маріуполь, Одеса, Іллічівськ, Севастополь (Крим),

СРТ ( Іллічівськ-Пором), DAP ст. Квашино (РФ), ст. Кучурган (Молдова)

CІF (Африка, Індонезія, Китай, Сирія, Ізраїль, ОАЕ й ін.).

 

 - На завершення бесіди хотілося б довідатися про плани компанії на 2014/15 МР.

- Планується нарощування потужностей борошномельного напрямку Групи в регіонах присутності хлібопекарських підприємств. Реалізація цих перспектив, як і раніше, залежить від ситуації в галузі й, звичайно ж, державної підтримки, яка сьогодні конче потрібна борошномелам і пекарям України.

Також у планах збільшення обсягів виробництва борошна та вихід на нові зовнішні ринки.

Розмовляла Юлія Шатравка

Про асоціацію

Cпілка «Борошномели України» створена для підтримки українських виробників борошна, круп, та інших продуктів переробки зернових.

Ми у соціальних мережах

  

Останні новини

«
»

Контакти

  01030 м. Київ
  вул. Золотоворітська, 6-Б
  +38 (044) 239-93-74
  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.